Akcie

Do akcií investujeme pomocí akciových podílových fondů a ETF (přímé investice do
akcií jsou vhodné až u investičních portfolií nad 15 milionů Kč nebo pokud si chcete s akciemi hrát a spekulovat)

Co je to akcie?

Majetkový podíl jejího držitele v akciové společnosti, se kterým souvisí určitá práva, zejména podíl na zisku akciové společnosti a právo hlasovat na valné hromadě. I když kupujeme jedinou akcii kupujeme vlastně celou společnost a profitujeme z její činnosti.

Co je dividenda?

Vyplacený podíl na zisku akciové společnosti

Co je to valná hromada?

Nejvyšší orgán akciové společnosti, které se můžou účastnit všichni majitelé akcie nebo jejich zástupci

Co je to tržní cena akcie?

Cena, za kterou můžeme v danou chvíli akcii nakoupit. Je dána aktuální nabídkou a poptávkou

Co je vnitřní hodnota akcie?

Cena akcie stanovená na základě analýzy samotné firmy (existují různé přístupy k jejímu stanovení, takže může být poněkud subjektivní)

Co je to hodnotové investování?

Způsob investování do akcií, který se snaží hledat akcie jejichž tržní cena je nižší než vnitřní hodnota. Investuje zejména do velkých zavedených firem s dlouhou tradicí, hledí na aktuální čísla a stabilitu finančních výsledků. Typický je tento přístup pro legendárního investora Warrena Buffeta.

Co je to růstové investování?

Způsob investování do akcií, který se snaží hledat akcie, které se mohou aktuálně zdát drahé nemají zatím tak oslnivé finanční výsledky, ale mají potenciál velkého růstu, ale také vysoké riziko neúspěchu a pádu hodnoty. Typické růstové tituly jsou například automobilka Tesla, streamovací služba Netflix a další.

Co je to volatilita (riziko volatility)?

Míra kolísání tržní ceny akcie (nahoru i dolů – jeden den jsem 10 % v plusu druhý den 5 % v mínusu)

Co je to tržní riziko?

Riziko nepříznivého pohybu tržní ceny akcie. Jedná se o největší riziko u akciového investování. Když budou padat trhy, bude padat i moje investice.

Co je to akciový index?

Ukazatel, který vyjadřuje hodnotu určité skupiny akcií (např. index PX – akcie na Pražské burze, index S&P 500 – 500 největších firem v USA, index DAX – index 40 nejvýznamnějších firem v Německu, index MSCI World – největší firmy z celého světa)