Do konce roku nám chybí už jen 3 týdny a šance dosáhnout na státní příspěvky, daňové odečty a další výhody, stále ještě trvá. Přijít o tuto šanci by vás určitě mrzelo. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů, na co nezapomenout před koncem roku, na co si dát pozor a co by vám z pohledu financí nemělo do konce roku uniknout!

Tak především byste si měli pohlídat:

Stavební spoření

U stavebního spoření byste si měli doplatit celoroční platby tak, abyste získali státní podporu (roční vklad 20 000 Kč zajišťuje maximální státní podporu 2 000 Kč). Pozor, peníze musí být připsané na účtu stavební spořitelny do 31. 12. 2016.

Penzijní připojištění (doplňkové penzijní spoření)

Za rok 2016 máte možnost využít daňový odečet za spoření na penzi ve výši až 12 000 Kč, pokud zaplatíte příspěvek vyšší než 12 000 Kč (tzn. nad 12 000 Kč až do 24 000 Kč). Pokud chcete daňový odečet využít, musí prostředky na příslušný účet dorazit do 31. 12. 2016 a navíc o tomto záměru musíte vaši penzijní společnost informovat (v případě, že možnost mimořádných vkladů koncem roku nemáte ve své smlouvě již sjednánu).

Změny v daňových odečtech od 1. 1. 2017

Od 1. 1. 2017 dochází u životního pojištění, penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření ke zvýšení částek pojistného a příspěvků, které se dají odečítat z daňového základu, a to na dvojnásobek, tedy až 24 000 Kč za rok (24 000 Kč na životní pojištění a 24 000 Kč na penzijní produkty). Rovněž dochází k navýšení maximálního možného příspěvku zaměstnavatele pro zaměstnance na soukromé životní pojištění a penzijní produkty se zachováním zvýhodnění na daních a zdravotním a sociálním pojištění, který od příštího roku činí 50 000 Kč ročně (v součtu životního pojištění s penzijními produkty). Pokud těchto daňových zvýhodnění využíváte nebo hodláte začít využívat, kontaktujte svého finančního poradce ohledně vhodného upravení příslušné smlouvy, abyste dosáhli vyššího daňového zvýhodnění.

Životní pojištění

V případě životního pojištění si pohlídejte doklad o vyčíslení daňové úlevy od jednotlivých pojišťoven, které vám budou v novém roce zasílány pro vaše účetní.

Pojištění majetku

Zkontrolujte si stav pojištění svého majetku, prověřte si, jak dlouho máte uzavřenu svoji smlouvu! Pokud je starší než 4 roky, je nejvyšší čas smlouvu aktualizovat tak, aby nedošlo k podpojištění vašeho majetku.

Nechejte si také zkontrolovat výši vašich limitů občanské odpovědnosti a odpovědnosti majitele nemovitosti ve smlouvách o pojištění majetku! Zkušenosti po změně občanského zákoníku ukazují, že některé limity mohou být nedostačující vzhledem k novým nárokům poškozených.

Povinné ručení

Určitě si zkontrolujte i platnost vaší zelené karty, případně jaké máte asistenční služby. Víte například bližší informace o jejich rozsahu?

Cestovní pojištění

Čas zimních dovolených se blíží, takže pokud vyrážíte na hory do zahraničí, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění a v rámci něho i pojištění odpovědnosti, nejen léčebné výlohy a asistenční služby. Za výhodnou cenu a z pohodlí vašeho domova si ho můžete sjednat prostřednictvím našeho on-line formuláře v STC Samoobsluze na stránkách www.stconsult.cz.

Rada na závěr…

Pokud chcete mít ve svých smlouvách pořádek a přehled, využijte naši službu eKukátko, která umožňuje mít on-line přístup k vašim smlouvám, a to i z chytrého mobilního telefonu. Kromě toho, že budete mít pořádek ve smlouvách, ušetříte s eKukátkem peníze díky přehledu cen pohonných hmot ve vašem okolí. eKukátko vás také upozorní na dluh, platbu či schůzku a dodá jistotu díky adresáři kontaktů. Své příjmy a výdaje můžete sledovat prostřednictvím domácího účetnictví. Klienti společnosti ST Consult se mohou zaregistrovat a využít všech výhod eKukátka zde. Registrace je snadná a rychlá.

Registrace do eKukátka pro klienty společnosti ST Consult

Nezapomeňte si tedy udělat před koncem roku velký finanční úklid! Pokud potřebujete dále poradit, kontaktujte finančního poradce ST Consult.